Député de la ville de Quatre Bornes (1963 - 1967) et député de la circonscription no. 18 (Belle Rose - Quatre Bornes) de 1967 à 1976. Co-fondateur de l'UDM, parti politique, en 1970, et leader de l'opposition, au Parlement mauricien, de 1970 à 1973.




Hommage/Tribute

Dr. Arvin Boolell: 'Maurice Lesage was a great political force' - 24/11/2017

Tribute by Dr. Arvin Boolell sent on 24 November 2017 but published on 18 December 2017, just after the by-election in Constituency No. 18 (Belle Rose-Quatre Bornes). I congratulate you! The...

26 May 1992: The National Assembly, the Prime Minister and the Leader of the Opposition pay tribute to Maurice Lesage - 23/11/2017

On 26th May 1992, three days only after his demise, the National Assembly of Mauritius, Prime Minister Sir Anerood Jugnauth (MSM) and Leader of the Opposition Dr. Navin Ramgoolam (Labour Party) paid...
1 2 3


Vidéo la plus vue/The most popular video